minus
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
plus

Newsletter

Chceš dostávať festivalové novinky?
Would you like to receive our newsletter?

Najnovšie komentáre

  1

  Istropolitana Projekt’16 je oficiálne za nami a obsadenosť divadiel nás uistila o tom, že naši herci neskončia v reklame, pretože ste prišli, a to v naozaj hojnom počte. 2 514 divákov bolo svedkami 18 súťažných predstavení už 21. ročníka festivalu divadelných vysokých škôl.

  Festivalové ocenenia sú odrazom uznania za mimoriadny umelecký prínos. Ich zmyslom je poukázať na inšpiratívne, novátorské a umelecké počiny mladých divadelných tvorcov, ktoré boli na festivale odprezentované.

  Na súťažné predstavenia hlavného programu tohtoročného Istropolitana Projektu’16 si posvietila 5-členná odborná a 6-členná študentská porota, ktorá v závere festivalu odovzdala tým najlepším z najlepších cenu Havrana hneď v desiatich kategóriách. Jednoznačne najväčší úspech u kritikov zožal nemecký herecký súbor, ktorý si domov odniesol päť ocenení z celkového počtu, a to v kategórii Grand Prix-hlavná festivalová cena, najlepšie kostýmy, najlepšia scéna, a  najaktuálnejšia téma. Najlepší ženský herecký výkon odviedla pôvabná ruska Daria Migalovskaia, a ten mužský zasa exotický izraelčan Tom Mercier. Cenu za výnimočný divadelný počin si odniesli domov susedia z Poľska a špeciálnu divácku cenu získali herci z Hong Kongu a na prázdno neodišla ani Indonézia s titulom najblážnivejšej inscnácie či najlepšie zrežírovaný Izrael.

  Komu viac ďakovať než zúčastneným a divákom? Rozhodne našim partnerom, bez ktorých by festival nemal také rozmery, ako sa nám to podarilo tento rok. Ďakujeme médiám, vďaka ktorým sa ľudia o nás dozvedeli, reklamným partnerom GOEN za nespočetné množstvo tlačovín a PSS za jej výnimočnú podporu.

  Automobilovému partnerovi Volkswagen, ktorý zabezpečil komfort a bezpečnú jazdu našim participantom. Obrovské poďakovanie patrí tým, ktorí nás finančne podporili, a teda Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, Fondu na podporu umenia, Slovenskému predsedníctvu v Rade Európskej únie, Bratislavskému samosprávnemu kraju, Ars Bratislavensis, mestskej časti Bratislava – Staré mesto, Európskej komisii a Veľvyslanectvu Izraela na Slovensku. Divadlám SND, MDPOH, Malá scéna STU, Divadlo Astorka Korzo’90 a Divadlo Lab za ich priestor a možnosť prezentovať sa na doskách, ktoré pre nás znamenajú svet. Všetkým partnerom, ktorí nám zabezpečili nie len dôležitý pitný režim počas horúcich festivalových dní, ale aj čerstvé pečivo a ovocie či potrebný materiál na kreatívne vyžitie pre našich najmenších návštevníkov.

  Ešte raz nesmierna vďaka vám, pretože tam, kde sme teraz, sme len vďaka vám!

  Learn more ...

  1

  Každý správny festival vzniká nie len v kompetencii organizačného tímu, ale aj za významnej podpory partnerov. A Istropolitana Projekt má tých najlepších. Jednoznačne. Po prvýkrát nás podporil napríklad Fond na podporu umenia, mestská časť Staré Mesto, Zastúpenie európskej komisie, ďalej Bratislavský samosprávny kraj, magistrát a miestne veľvyslanectvá.

  Náš program zaujal aj veľké korporácie. Napríklad sa počas festivalu budeme voziť na Volkswagenoch, reklama sa k vám dostane vďaka GOENu, MADE BY VACULIK, Dopravnému podniku a Prvej stavebnej sporiteľni. 

  Okrem zábavy sa budeme občerstvovať vďaka Pekárni Harmónia, CBA, 7 Days, ovociu a zelenine od Lunys a tiež Casa del Caffé. A že bude poriadna zábava? O tom by vedeli rozprávať e-kondomy…

  Obrovské ďakujeme patrí všetkým našim partnerom, ktorých nájdete TU.

  Learn more ...

  1

  Kapela Purist síce nie je na slovenskej hudobnej scéne dlho, no jej inovatívnym zvukom na pomedzí elektroniky a popu, sa jej podarilo zaujať už značné publikum, nie len u nás, ale aj vo svete. Chalanov z kapely je často vidieť hrávať aj ich nemenej známe DJ sety a nebude tomu inak ani večer 10. júna, kedy zahrajú už druhý krát na medzinárodnom festivale divadelných vysokých škôl Istropolitana Projekt 2016. Organizátorom tohto festivalu, je Vysoká škola múzických umení v Bratislave a jeho neodmysliteľnou súčasťou sú aj afterparties, ktoré sa tento rok budú konať v Klube Dole, každý festivalový večer 10. – 15. júna, od 22:00, až do neskorého letného rána. Kapela Purist s nami ešte pred festivalom stihla spraviť tento jedinečný rozhovor.

  Aktuálne ste do sveta vypustili nový video klip k pesničke Silent Keeps Us Alive, bola to bodka za vašim projektom Colourful Noise, pripravujete nový album? Na čo sa môžeme v najbližšej dobe tešiť? 

  Juraj Peták: V prvom rade sme vo fáze, kedy musíme odprezentovať videoklip najlepšie ako vieme a poslať ho do sveta. Pracovali na ňom ľudia, ktorí si zaslúžia úctu, musíme to video posunúť čo najďalej. Máme vlastné nové mini štúdio, kde sa chceme zavrieť na pár mesiacov a chceme napísať nové skladby, ukázať ľuďom, že sa hudba dá vytvoriť aj touto cestou, nie len v profesionálnom štúdiu. Chceme to skúsiť spraviť po svojom, intímne, domácky a potom donahrávať v nejakom profesionálnom štúdiu.

  Alan Prekop: Sami nevieme, tešíme sa na ten proces, chceme prísť s novým zvukom a novými vecami. Nechceme byť obmedzení časom v nahrávacom štúdiu, aby ten čas nebol prioritou, takto si môžeme dať na čas a zdokonaľovať každú maličkosť.

  Juraj Peták: A je to oslobodzujúcejšie, keď si tam s kamarátom a proste sa s tým hráš a snažíš sa spraviť čo najlepšiu pesničku.

  Ktoré publikum je vaše najobľúbenejšie? Kam chodíte najradšej a kde sa vám hrá najlepšie?

   Alan Prekop: Doma sa nám hrá najlepšie.

  Juraj Peták: Najlepšie sa nám hrá v Bratislave, lebo publikum nás dôverne pozná a zároveň nám “neodpustí” všetko, láska k Bratislave a domovu, presiahne to, že musíme hrať viac a lepšie, takže doma sa nám hrá najlepšie. Ale naopak hrať v zahraničí je nová skúsenosť a to nás najviac posúva dopredu.

  Alan Prekop: Teraz sa nám darí najviac v Čechách, veľa nás tam volávajú hrať, hlavne do Prahy, máme tam veľa kamarátov a cítime sa tam ako doma, ale čo sa Slovenska týka okrem Bratislavy, je to asi Prešov.

  Juraj Peták: A Banská Bystrica, tam hráme cca raz do roka a vždy je to pre nás špeciálne.

  Kde a kedy vás máme možnosť najbližšie počuť naživo? Budete hrať toto leto na nejakých festivaloch na Slovensku, prípadne v zahraničí?

  Alan Prekop: V čase tohto rozhovoru hráme s Hot Chip v Trnave, teraz sme veľa odohrali v Čechách aj na Slovensku.

  Juraj Peták: Teraz máme za sebou také malé jarné turné, toto leto hráme oveľa menej, kvôli pripravovanému albumu, budeme však na Grape festivale, kde dúfame, že vlastne budeme (smiech), lebo každý rok, okrem prvého sme tam booknutí. Druhý ročník festivalu sme mali s Alim iba dj set na Tourbuse, ktorý bol oneskorený, tretí ročník bol zrušený lebo bol veľmi silný vietor a rok nato sme boli oslovení, ale chceli sme počkať až na vydanie nášho albumu Colorful Noise, takže sme hrali iba dj set na hlavnom stage a minulý rok sme boli booknutí, ale zase nás zrušili pre búrku a tento rok sme zase booknutí, takže uvidíme, ako to dopadne (smiech).

  Máte nejaké hudobné vzory, s ktorými by ste sa chceli v budúcnosti stretnúť na jednom pódiu, resp. ste sa už stretli?

  Alan Prekop: S Vašom Patejdlom (smiech), podľa mňa každý máme nejaké, ale to sú také z detstva. Naša generácia má momentálne prístup k tonám hudby napríklad prostredníctvom Spotify a pod., u mňa osobne sa to stále mení, mesiac sa mi páči to a o mesiac už niečo iné, aktuálne sa mi páči Liss, veľmi príjemná hudba a momentálne by som si rád zahral s nimi. Radšej by sme však asi hrali s rôznymi menšími kapelami po svete.

  Juraj Peták: Určite Anthony Gonzalez ktorý konečne vydal nový album.

  Alan Prekop: Áno, tento album je pre nás veľmi veľká inšpirácia.

  Juraj Peták: Pre mňa vždy bol, týmto albumom prekročil všetky medze a znie úplne inak, veľa ľudí však hovorí, že je to jeho najhorší album.

  Alan Prekop: Je úplne vymakaný. Ja by som povedal, že toto je skôr o tom, kto je naša inšpirácia, nie s kým by sme chceli hrať.

  Ako hodnotíte vaše doterajšie pôsobenie na hudobnej scéne? Čo považujete za svoj najväčší úspech?

  Alan Prekop: Že sme sa dostali s prvým EP rovno na Open’er, najväčší festival v Európe, kam ročne prichádza vyše 80 000 ľudí a hrali sme hneď prvý otvárací deň, to je môj najväčší míľnik. To EP bolo prelomové a vďaka nemu sme sa dostali aj do Redbull Studios a to bol “time of our lives”.

  Juraj Peták: Pre mňa najlepší zážitok bol, keď som nahrával gitaru k pesničke Silent Keeps Us Alive v Redbull Studios v Kodani.

  Alan Prekop: Počas toho sme mali všetci zimomriavky, cítili sme vzájomnú energiu.

  Ako vidíte budúcnosť kapely Purist? 

   Alan Prekop: Nakoľko sme pracovne vyťažení, by sme sa chceli venovať viacej hudbe a kapele. A chceme viacej hrávať a dostať sa aj cez hranice, venovať sa hudbe v našom štúdiu a experimentovať.

  Juraj Peták: Spoznávať všeobecne hudbu ďalej, sme na scéne iba od roku 2012, stále je toho veľa, čo sa môžeme naučiť aj v našom štúdiu, stále sme na začiatku a chceme sa niekam dostať.

  Alan Prekop: Možnosť sa expandovať, posúvať, stále sa učiť.

  Dopočuli sme sa, že budete hrať na afterparty v rámci divadelného festivalu vysokých škôl Istropolitana Projekt, spája vás niečo s divadlom? Prečo ste sa rozhodli pre túto spoluprácu?

  Alan Prekop: Ja keď som vyšiel zo základnej školy naša triedna učiteľka nás chcela udržať pokope a vymyslela skvelú vec. Brávala nás raz do mesiaca do divadla a tam sme sa všetci aj s našimi rodičmi postretávali. Táto tradícia sa držala celú strednú a aj cez výšku sme sa ešte niekoľkí stretávali. Videl som veľmi veľa hier a mám blízko k divadlu.

  Juraj Peták: Všeobecne kapela a divadlo má veľa spoločného, viac ako by si ľudia mohli myslieť. Ten proces je veľmi podobný.

  Alan Prekop: Už sme raz dj set hrali pre Istropolitana Projekt a veľmi radi na ňu spomíname, a preto sme sa rozhodli zahrať dj set aj tento ročník.

  Aký bol váš najsilnejší kultúrny zážitok v poslednej dobe?

  Juraj Peták: Star Wars – The Force Awakens a v ňom herečka Daisy Ridley.

  Alan Prekop: Bratislavské kluby o štvrtej ráno (smiech).

  Posledné slová na záver?

  Juraj Peták: May the force be with you.

  Alan Prekop: Ďakujeme za rozhovor a vidíme sa 10.06. o 23:00 v Klube Dole na afterke Istropolitana Projektu.

  Learn more ...