Category: News

1

Už sme všetko dospali a môžeme sa tešiť, že sa táto veľkolepá divadelná udalosť veľmi vydarila.

Počas Istropolitany sme odohrali 16 predstavení v rámci hlavného programu a 3 nesúťažné predstavenia sprievodného programu, ktoré trvali dokopy 1055 minút, čo predstavuje zhruba 18 hodín čistého hracieho času, odovzdali sme 13 cien hlavnej a študentskej poroty, festival sa konal v 6 divadelných priestoroch, privítali sme medzi nami 235 zahraničných účastníkov festivalu, vydali sme 1 950 lístkov na všetky predstavenia, zaznamenali sme vyše 900 vstupov na večerné aferparties, vypilo sa cez 210 litrov cideru a 1 200 pohárov kávy, najazdili sme v autách viac ako 2 000 kilometrov, prišlo nám pomôcť 39 dobrovoľníkov, na našej Facebookovej stránke sme zaznamenali nárast o 310 fanúšikov, uverejnili sme 30 príspevkov, ktoré mali dosah až 71 542 ľudí, naše videospoty na Youtube boli vzhliadnuté 33 000 krát, pribudlo nám 344 sledovateľov na Instagrame, donáškové služby jedla zaznamenali rekordné tržby, evidujeme 2 zranenia, 2 blokové pokuty a nespočetné množstvo príjemných chvíľ, zážitkov a pekných spomienok. (zdroj: Denis Farkaš). Chcete sa viac dozvedieť o festivale a predstaveniach a trošku si zaspomínať ? Prečítajte si festivalové periodikum FESTNÍK! :) Nájdete ho tu: http://istropolitanaproject.sk/wp/?page_id=2200

Ďakujeme! Ďakujeme všetkým, ktorí sa festivalu zúčastníli- či už ako diváci alebo účinkujúci. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na festivale podielali. Je to množstvo ľudí, bez ktorých by celok nemohol fungovať. Ďakujeme našim partnerom, ktorí umožnili festival realizovať. Sú nimi Fond na podporu umenia, Nadácia Tatra banky, Mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Lita a Izraelská ambasáda. Reklamný partner bol firma Goen, ktorá musela znášať naše marketingové rozmary a zvládla to bravúrne. Ďalej ďakujeme našim nefinančným partnerom Demänovke a Borcovi za skvelé afterky. Honestu ďakujeme za pohodlné sedacie vaky, pekárni Harmónia za fantasticé pečivo a občerstvenie, Rybe Žilina za legendárnu Tresku a Ruskú zmrzlinu. Lišiak zo sadu zabezpečil osvieženie počas horúcich dní a skvelú atmosféru medzi účastníkmi. Casa del Café sa postarala o prísun kávy, čo bolo v niektorých momentov veľmi náročná úloha. Nesmieme tiež zabudnúť na 7DAYS a ich úžasné corissanty, ktoré chutili naozaj všetkým.

Tak znova o 2 roky priatelia <3

Learn more ...

1

22. ročník Istropolitana Projektu je úspešne za nami! V stredu 13. júna sme boli svedkami unikátneho záverečného ceremoniálu medzinárodného festivalu divadelných vysokých škôl Istropolitana Projekt, ktorý sa uskutočnil v 6 divadelných priestoroch v Bratislave. A aké boli výsledky?

Hlavná porota
Najlepší mužský herecký výkon: Boris Barukčic – Chorvátsko – Premena
Najlepší ženský herecký výkon: Michala Uziel – Izrael – Stratené ženy z Tróje
Ocenenie az divadelný prínos: Krakow – Zabila som naše mačky, drahá
Grand prix: Rusko – Minotaurum
Špeciálna cena:
Rumunsko – August
Slovensko – Kurz negatívneho myslenia
Slovinsko – Aspoň s anemusíme bozkávať

Študentská porota:
Najlepší režisér: Dorian Šilec Petek – Slovinsko -Aspoň sa nemusím bozkávať
Najlepšie kostýmy: Valeria Hirschmannova – Nemecko (Lipsko) – Na dne
Najlepšia scénografia: Barak Gaon – Izrael – Stratené ženy z Tróje
Špeciálna cenu za divadelný prínos – Nemecko (Stuttgard) – V mojej izbe

Divácka cena
Slovensko – Kurz negatívneho myslenia

Gratulujeme!

Learn more ...

1

Je síce posledný deň festivalu, ale veľa nás toho ešte čaká. O 14:00 Fabio Omodei: Drevená väznica (Taliansko) v Divadlo Malá scéna STU a o 17:00 William Shakespeare: Shakespearovské vášne (Arménsko) v Divadlo Lab. O 20:00 sme pre vás v Divadle Lab pripravili Záverečný ceremoniál, kde sa dozvieme výsledky hodnotenia od Odbornej a Študentskej poroty. Prezradíme tiež najobľúbenejšie divácke predstavenie. A všetko to potom oslavíme od 22:00 na Tanker Boat .

Drevená väznica je miesto bez emócií, je to miesto, kde sú drevené kostry ochrancovia. Keď sa ľudské bytosti chcú zabiť, bezprostredne predtým, ako tak urobia, vstúpia do Drevenej väznice a musia si vybrať medzi variantmi: stať sa drevenou bábkou alebo sa zachrániť. V Drevenej väznici nie sú emócie, emócie sú prítomné len v snoch, v mieste, kde sa skrývajú bájky minulosti. Bájky majú za úlohu pripomínať emócie. Príbeh, ktorý žije v bájke sna, bezduchý svet, ktorý sa mení … a zničí sa; ale ak človek rozumie najdôležitejšiemu predmetu, výrok: ,,Mal si byť šťastný len kvôli tomu, že dýchaš ” môže ušetriť.  Predstavenia Akadémie boli v posledných rokoch vybrané na takmer 100 festivalov a získali okolo 50 medzinárodných ocenení.

“Shakespearovské vášne” je inscenácia, v ktorej sa nielen Hamlet mení na kráľa Leara, ale aj Othello na Richarda III. V rámci predstavenia herci prenášajú publiku svoju energiu, vnútornú reflexiu a skrytý impulz. Najzaujímavejšou vecou v inscenácii v esperante je to, že sa používajú rôzne scénické jazyky: od dramatického monológu až po breakdance plnom mládežníckej energie , od scénického pohybu až po polyfónny spev na slávnej ulici Arménska. Z jednoty zdanlivo nekompatibilných fragmentov sa vykonalo estetické predstavenie s hlbokým významom a schopnosťou citovo ovplyvniť publikum.

Na afterke na Tanker Boat zahrajú Hypetrain, Stopové prvky asfaltu a Tvoja hláska. Začíname o 22:00!

Learn more ...