12
jún
Ešte 2 dni!

Predposledný deň festivalu bude česko-slovenskou oslavou divadla! O 14:00 sa v Divadle Lab predstaví Brno s inscenáciou od Anthonyho Burgessa Mechanický pomaranč. Večer o 20:00 sa v Labe môžete tešiť na slovenský Kurz negatívneho myslenia! O 18:00 v Kaplnke odohráme off predstavenie: Béla Pinter: Deti démona. A čo vám tieto inscenácie ponúkajú?

Mechanický pomaranč: “Nemáte snáď každý buk, ktorý sa vám zachce? Keď potrebujete auto, odtrhnete si ho zo stromu.” Príbeh o tom ako bol Alex ešte malý bastard a ako s tromi priateľmi popíjal v Korove a rozhodovali sa, čo sa bude v ktorý večer robiť. Život plný násilia, tolčokovania starých ľudí a starého dobrého kefovania. Bože, aké to je len úžasné, keď je človek ešte mladý. Teda, než ho chytia, bráchovia moji, potom je to veľmi zlé. Tak čo, máte odvahu naskočiť na tyrkysový kolotoč udalostí a dozvedieť sa, čo táto najtka ponúka? Ideme! Inscenácia podľa knihy Anthona Burgessa Mechanický pomaranč, známej vďaka filmového spracovaniu Stanleyho Kubricka.)

Kurz negatívneho myslenia je celovečerný nórsky film z roku 2006. Režisér a zároveň scenárista Bård Breien zmiešal žáner škandinávskej psychologickej drámy o medziľudských vzťahoch so sarkastickou čiernou komédiou.Počas jedného večera sa vo vile na predmestí koná terapia pre skupinu hendikepovaných ľudí.Vedúca skupiny – terapeutka Tori musí čeliť tvrdému oriešku.Nový člen skupiny Geirr totiž spochybňuje jej metódu pozitívneho myslenia a z motivačnej seansy sa stáva nespútaný večierok odhaľujúci všetky skryté lži a všadeprítomný sebaklam. Krutá psychologická komédia paroduje falošný pozitivizmus a poukazuje na potrebu úprimnosti voči sebe samému za každých okolností.BårdBreien si nekladie servítku pred ústa a svojím nemilosrdným sarkazmom sa dotýka aj toho, čo zostáva pre mnohých tabu.Za tento svoj scenáristický a režijný debut získal Cenu za réžiu na festivale v Karlových Varoch (2007) a Českého leva za najlepší film.

O rozpade rodiny boli už napísané tony hier. Jej nefunkčnosť sa analyzovala z každej strany. Kde iní končia, Béla Pintér začína. Hĺbkové filozofovanie necháva iným a hneď nás vrhá do situácie zásnub v Maďarskojaponsku. Mladý Zóli sa už nevie dočkať svadby, ale netuší, že v dome jeho milovanej Móniky vládne démonická matka. A to ešte nie je všetko, o čom Zoli nevie. Maďarský temperament sa mieša s japonskou estetikou, stretávajú sa politické názory oboch rodín, zamiluje sa niekto, kto by to už nečakal.

Divadlom samozrejme večer nekončí. Radi Vás privítame na loďke na Dunaji, kde sa každý večer konajú afterky. Volá sa Tanker Boat a nájdete ju medzi Mostom SNP a River Parkom. Dnešnou témou večera je Bashavel, takže môžeme sľúbiť, že to bude divoké!


Newsletter

Chceš dostávať festivalové novinky?
Would you like to receive our newsletter?

Najnovšie komentáre