Turecko – Dialógy

14:00 Astorka Korzo ’90

Réžia: Ömer Kaçar/Mehmet Kadir Osmanoğulları
Dramaturgia: Yeşim Gürsucu
Scéna: Orkun Ataoğlu
Kostýmy: Hazal Sarısaltık/Havva Kaba
Svetelný dizajn: Orkun Ataoğlu
Choreografia: Mehmet Kadir Osmanoğulları
Hudba: Hazal Sarısaltık
Hrajú: Dilara Özbalçık/Hazal Deniz Gökcan/Sinemsu Özdemir/İbrahim Kuşçu

Škola: Kocaeli University

“”Dialógy “je koláž z dvoch krátkych hier, ktorú napísali a režírovali študenti a sú tématicky spojené.

“Jean Marie Hand” je vojna ženy. Ktorá opustila, zavraždila jej vlastnú matku a má obavy žiť s dieťaťom, ktoré má nádych jej bývalého manžela. Ale ona používa jej dieťa ako zbraň proti jej ex. V rovnakej dobe tam je boj o dieťa, ktorému chýba rodinný život, chce byť vojakom a pokúsi sa opustiť miesto, kde žijú pohromade. Na jednej strane je matka, ktorá uniká z jej minulosti. Na druhej strane je dieťa, ktoré sa snaží budovať si svoju budúcnosť. Ona dosiahne všetko nátlakom. Vlastne ona sa bojí toho, že sa premení na svoju matku, ale v priebehu hry si uvedomí, že už ňou vlastne je. Utečie, ale ona nemôže sa posunúť ani o jeden krok. Dieťa je videné, ako jeho/jej otec jeho matkou v niektorých častiach hry. Postava matky nám pripomínajú dravca.

Povaha dieťaťa nám pripomína mačku vďaka jeho protestu a láskavosti ťahov. Často hovorí o svojich problémoch.  Avšak nemôže nájsť odvahu niečo s nimi robiť. Táto situácia nám dáva najväčšie poňatie o jeho osobnosti. V hre je dekonštrukcia na prvom mieste. To je veľký efekt pre diváka. Takže diváci sa pozerajú do iného uhla pohľadu. Takže prekvapenia urobia väčší dopad.

Konflikt medzi dvoma postavami je podporovaný rečou tela a choreografiou. Psychologické vtipy a polohy napomáha k reči postavy. “Hand”, ktorý pomenovaný túto hru, je symbolom ambícií a protestu. Boj dvoch charakterov čakajú na správny čas na explóziu.

“Sociálne Ochrnutie” hra, hovorí individualizácia boja dvoch publík, ktoré padli do sveta, o ktorom nič nevedia. Tento svet je strašidelná divadelná scéna, ktorá bola bola navrhnutá skôr. Diváci na javisku sa pozerajú na seba a pozerajú na tých, ktorí ich sledujú ako “Las Meninas”: obraz z Velazquez. Svojím spôsobom žijú bolesť zo sebaexistencie.

Práve v tejto hre, je tu dilema medzi divákmi a objektom. Existuje inverzný pomer medzi časom a vzdialenosťou, zatiaľ čo čas plynie , vzdialenosť sa zatvára. Ako výsledok; komunikačná metóda stráca jej hĺbku.A skutočné publikum je sledované hercami; takže publikum sa stáva predmetom. Používajú napr. deformovanie jazyka, odcudzenie, rozbitie reality, to sú základné metódy tejto hry, teda ako absurdná hra.

Ľudstvo vždy cítilo potrebu vyjadriť samého seba, pretože to je existencia. Tento spôsob vyjadrenia  sa prichádza skrze technologických zariadení v našej dobe. Komunikácia sa stala základným problémom medzi ľuďmi. Teraz sú pojmy sledované a odkukávané z televízorov a publikum stavia múr medzi tieto pojmy.

Newsletter

Chceš dostávať festivalové novinky?
Would you like to receive our newsletter?

Najnovšie komentáre