Bulharsko – Hamlet alebo Traja na jednu

17:20 Divadlo Lab

Réžia: Nikolay Georgiev
Dramaturgia: Nikolay Georgiev
Hudba: Rumen Baliozov
Preklad: Paul Jenkins
Scéna: Nikolay Georgiev
Kostýmy: Roumen Petrov
Hrajú: Nikolay Georgiev, Petya Yosifova, Georgi Arsov, Valeria Dimitrova, Dimitar Dimitrov, Iren Petrova, Violina Ivanova, Marko Dzhenev, Neva Dimitrova, Romina Nikolova, Kalina Palaveeva, Virginia Peynova

Škola: Divadlo-laboratórium Alma Alter, Sofia

Shakespeare – moderný a krutý – taký je najslávnejší dramatik pre súčasného nemilosrdného interpreta, profesora Jana Kotta. Keď sa mu pri iných postavách podarilo zvliecť ich z kože a ukázať nám ich holé mäso, valiacu sa krv, v Hamletovi je jeho chirurgický rez ešte dôslednejší.
Slávnu shakespearovskú lebku trepanuje a obnažuje Hamletov mozog, chaos myšlienok, myšlienkovú „Búrku“, ktorá zúri už celé storočia.
Jan Kott nenastoľuje otázku „Kto alebo čo je Hamlet“, ale „Ako sa človek stane Hamletom“, „Čo je to hamletovské v Hamletovi“, „Ako sa z niektorých stanú Hamletovia a z iných Ne-Hamletovia“? Scénické čítanie tne do živého.
Traja a jedna je nemilosrdný shakespearovský text, ktorý sformumuloval Jan Kott a hodil ho ako rukavicu do tváre krutého „dneška“. Scénická vízia vraždy, v ktorej neumiera Hamlet, ale hamletovský gén, aby navždy zanikol a už nikdy ľudstvo nemučil. Ako blízko sme k Svätému Písmu a k príbehu o Kristovi a kráľovi Herodovi. Iba mená sa zmenili…