Nemecko – Michael Kohlhaas

17:00 Mestské divadlo Pavla Orzságha Hviezdoslava

Réžia: Philipp Lux
Dramaturgia: Julia Weinreich
Scéna: Christian Wiehle
Kostýmy: Laura Kirst
Svetelný dizajn: Rolf Pazek
Hudba: Vredeber Albrecht
Hrajú: Marius Ahrendt, Christian Freund, Jannik Hinsch, Henriette Hölzel, Lieke Hoppe, Valentin Kleinschmidt, Alexandra Sinelnikova, Alexandra Weis

Škola: University of Music and Theatre „Felix Mendelssohn Bartholdy“ Leipzig, Institute of Acting

“Michael Kohlhaas – Rebel! Vyzerá to ako despotizmus, protest, spravodlivosť a hrdinstvo. Znie to ako revolúcia! Existuje len málo literárnych hrdinov, ktorí v priebehu storočí slúžili ako vzor v takom rozsahu, ako predajca koní Kleista, ktorý sa postaví proti nespravodlivosti a vyhlási vojnu na proti vládnucim silám. Heinrich von Kleistov príbeh z roku 1801 je založený na skutočnom príbehu. V 16. storočí tu bol skutočný predajca koní menom Hans Kohlhase, ktorý potom, čo bol nespravodlivo súdený, šiel rabovať v okolí Saska po dobu piatich rokov predtým, než bol odsúdený na smrť. Ale nie pred dosiahnutím spravodlivosti vo forme kompenzácie pre jeho dva čierne kone.

Rovnako ako on, Kleistova literárna postava Michael Kohlhaas pochádza z Kohlhaasenbrück na rieke Havel, a chce prejsť cez pozemky Tronkenburgu so svojimi dvoma koňmi. Bol im však odmietnutý prístup, pretože nemali platné povolenie. Zákon sa zmenil. Necháva svoje dva kone za sebou ako zálohu. V Drážďanoch sa však dozvie, že jeho dva čierne kone boli zanedbávané v Tronkenburgu, stali sa len pochudnutými a zbytočnými. Kohlhaas požaduje náhradu škody. Obráti sa k súdnej moci, kde žiada o pomoc, ale jeho snahy sú márne. Kohlhaas stratí všetko – svoju ženu, svoju slobodu a nakoniec aj jeho život. Pozdĺž cesty, vedená pomstou, sa stane zločincom a vrahom.

V Kleistovej verzii príbehu ide o jeho “umenie hrôzy” – s ohľadom na obsah, ako aj na jazyk – všetko to je ukázané v kolapse právneho systému, spoločnosti, rodiny, vojny a náboženstva. Philipp Lux skúma predmet spolu s študentmi z ateliéru na Staatsschauspiel v Drážďanoch.

Newsletter

Chceš dostávať festivalové novinky?
Would you like to receive our newsletter?

Najnovšie komentáre