Slovinsko – Stoličky!

20:20 Divadlo Lab

Réžia: Mateja Kokol
Dramaturgia: Nika Švab
Hudba: Ivan Mijačević
Svetelný dizajn: Petra Veber
Scéna: Karin Rožman
Preklad: Alja Tkačeva
Kostýmy: Mateja Fajt

Škola: Vysoká škola divadla, rozhlasu, filmu a televízie, Ljubljana

V hre vystupujú dve postavy – Starček a Starenka. Horúčkovito pripravujú stoličky pre skupinu neviditeľných hostí. Hostia prichádzajú, aby si vypočuli rečníka – Starého muža, ktorý im má odhaliť objav, tým objavom je zmysel života. Ako prichádzajú „hostia“, obidve postavy sa s nimi rozprávajú a nostalgicky spomínajú na svoj život. Silný pocit šťastia dvojica dosiahne, keď prichádza neviditeľný vládca. Nakoniec prichádza rečník, aby prehovoril k zhromaždenému davu. Hrá ho skutočný herec a jeho fyzická prítomnosť vyvracia očakávania naznačené predtým v hre.
Dvojica starcov potom vyskočí z okna do oceánu; spáchajú samovraždu, v tomto bode totiž vyhlásia, že keď celý svet bude počuť šokujúce odhalenie Starého muža, život sa už nezlepší. Keď rečník začne rozprávať, neviditeľný dav zhromaždený v izbe ako aj skutočné publikum v hľadisku zistia, že rečník je hluchonemý.
Režisér Mateja Kokol urobil nejaké zmeny v inscenácii. Zachoval takmer celý text, ale zmenil vek postáv. Namiesto starého páru obsadil mladý pár, ktorý chce prežiť v tomto prázdnom svete, kde si musíme sami nájsť zmysel života. To bola jeho hlavná myšlienka. Vychádzajúc z nej spolu so svojím scénografom zmenil hlavný symbol – Stoličku na prázdnu škatuľu. Veľa prázdnych škatúľ, ktoré sú symbolom dnešného ťaživého prázdneho sveta.